موسسه خیریه دست یاری به دشت یاری

موسسه خیریه دانشجویی” دست یاری به دشتیاری “حاصل یکی از اهداف کانون فرهنگی خیریه دانشگاه علامه طباطبایی است. این کانون دانشجویی در مهرماه ۱۳۹۳ توسط جمعی از دانشجویان دانشگاه پایه گذاری شده و یکی از اهداف آن محرومیت زدایی علمی فرهنگی از مناطق محروم کشور بوده است.

وضعیت آموزشی

بر اساس آمار موجود از نظر شاخص های آموزشی بویژه میانگین سرانه آموزشی، استان سیستان و بلوچستان با ۳.۷ مترمربع به عنوان پهناورترین استان کشور با حدود بیش از ۵۵۰ هزار دانش آموز در پایین ترین رده کشور قرار دارد. (ایرنا)
هیچ کس نمی تواند باور کند که شهرستان چابهار – با توجه به جایگاه ویژه و راهبردی اش در حوزه های مختلف بویژه نقش تاثیرگذاری اقتصادی آن- از نظر شاخص های توسعه ای به ویژه آموزشی در پایین ترین رتبه شهرستان های کشور قرار گرفته است. این شهرستان در محروم ترین استان کشور است و در بین ۱۹ شهرستان استان نیز متاسفانه در رتبه های آخر قرار دارد. (ایرنا)
بر اساس آخرین آمار اداره کل نوسازی استان سیستان و بلوچستان ، سرانه آموزشی به ازای هر دانش آموز در شهرستان چابهار ۲.۴۴ مترمربع است ( حدود یک متر پایین تر از میانگین استان سیستان و بلوچستان ) و این در حالی است که در این آمار فضای مدارس خشت و گلی و ۲۰۴ مدرسه فرسوده و تخریبی و ۲۴۸ مدرسه نیازمند مقاوم سازی نیز لحاظ شده است که اگر این فضاهای تخریبی را از سرجمع آمار کم کنیم آنگاه بدون تردید شهرستان چابهار در آخرین رتبه کشوری از نظر سرانه آموزشی قرار خواهد گرفت. (ایرنا)

ترک تحصیل واژه ای بسیار پرکاربرد در منطقه است که اکثر مدیران به کار می‌برند .

دلایل ترک تحصیل دانش آموزان را می توان این گونه شمرد :
۱. نبود انگیزه در بین دانش آموزان
۲. نداشتن هدف
۳. کمبود امکانات (مدارس نوساز، سیستم سرمایشی، آب سرد کن، امکانات ورزشی، آزمایشگاه، کتابخانه و…)
۴. کمبود دبیر تخصصی و مشاور تحصیلی در مدارس
۵. فقر فرهنگی والدین (اکثر والدین بی سواد هستند)
۶. نبود سرویس برای جابجایی دانش آموزان که به مرکز دهستان می آیند به فاصله – ۱۰ تا ۳۰ کیلومتر

در نگاهی کلی، برخی از مهم ترین مشکلات فرهنگی منطقه عبارتند از :
۱. صفربودن سرانه ی مطالعه در میان اهالی حتی میان دانش آموزان
۲. نداشتن نیروهای متخصص کافی در عرصه های گوناگون از جمله بدنه ی آموزشی منطقه؛ به طوری که گاهی یک معلم چندین درس را تدریس می کند بی آن که در آنها تخصصی داشته باشد
۳. نداشتن الگوی مناسب موفق و عینی برای شکل دهی و جهت دهی افکار و رفتار
۴. ضعف دانش و بینش که اغلب در بیکاری و بسته بودن محیط زندگی و ارتباط محدود با مناطق پیرامونی ریشه دارد.