موسسه خیریه دست یاری به دشت یاری

موسسه خیریه دانشجویی” دست یاری به دشتیاری “حاصل یکی از اهداف کانون فرهنگی خیریه دانشگاه علامه طباطبایی است. این کانون دانشجویی در مهرماه ۱۳۹۳ توسط جمعی از دانشجویان دانشگاه پایه گذاری شده و یکی از اهداف آن محرومیت زدایی علمی فرهنگی از مناطق محروم کشور بوده است.

موسسه خیریه دانشجویی” دست یاری به دشتیاری “حاصل یکی از اهداف کانون فرهنگی خیریه دانشگاه علامه طباطبایی است. این کانون دانشجویی در مهرماه ۱۳۹۳ توسط جمعی از دانشجویان دانشگاه پایه گذاری شده و یکی از اهداف آن محرومیت زدایی علمی فرهنگی از مناطق محروم کشور بوده است.
در همین راستا طی برگزاری طرحی به نام “سهم من از تحصیل تو” به جمع آوری کتب آموزشی و کمک آموزشی نو و دست دوم برای ارسال به مدارس مناطق محروم پرداخته شد.
در اثنای اجرای طرح یکی از دانشجویان دانشگاه که متولد و ساکن منطقه دشتیاری بود از این منطقه و وضعیت آموزشی آن خبر داد . منطقه ای که حتی ۱ کتابخانه ندارد و دانش آموزان از ابتدایی ترین امکانات آموزشی بی بهره اند. بخشی از کتابهای جمع آوری شده به دشتیاری ارسال شد. یک سال بعد و دراثنای اجرای همان طرح برای دومین بار، اخبار واصله از دشتیاری حاکی از آن شد که ارسال کتابهای کمک آموزشی سال قبل در ارتقا معدل و قبولی دانش آموزان در کنکور سراسری تاثیر قابل توجهی داشته است .
مقدمات اولین سفر فراهم شد تا از منطقه ای که با تعداد محدودی کتاب بدان شکل به تکاپو افتاده بود اطلاعات بیشتری بدست آید . اولین سفر به دشتیاری با به همراه بردن ۱۰۰۰ جلد کتاب و به هدف آشنایی با وضعیت منطقه صورت گرفت. به حق دشتیاری بزرگترین و محروم ترین منطقه آموزشی کشور است. دشتیاری با کمبود امکانات معیشتی و فقر فرهنگی نیز دست به گریبان است‌. آنچه از تهران به دشتیاری رسید چندجلد کتاب و دفتر بود اما آنچه از دشتیاری به تهران بازگشت دنیایی از حیرت و اندوه و تاسف و البته شوق یافتن مسیری تازه برای رسیدن به هدف والای محرومیت زدایی بود. ۴ سفر بعدی تحت عنوان اردوهای جهادی علمی فرهنگی، طی دو سال صورت گرفت‌. علاوه بر ارسال کتاب و لوازم تحریر ، برای دانش آموزان در مقاطع مختلف دوره های آموزشی ، انگیزشی و فرهنگی برگزار شد و در اقدامی سازماندهی شده پایش جامع دهستان پیرسهراب جهت شناسایی دقیق نیازهای آموزشی و چالش های منطقه تهیه شد. استقبال اهالی منطقه و آمار رو به رشد قبولی در کنکور سراسری و بازتاب مثبت فعالیت ها بر شوق و انگیزه و همت آن جمعیت دانشجویی افزود و به حول و قوه الهی و با همراهی یاران و حامیان، جمعیت دانشجویی آن روزها با عنوان موسسه خیریه دانشجویی “دست یاری به دشتیاری “ با شماره ثبت ۴۳۱۲۱ مشخصاً باهدف محرومیت زدایی علمی فرهنگی از منطقه دشتیاری استان سیستان و بلوچستان تاسیس شده است که امید میرود با به هم پیوستن دلهای خیرخواه و دستهای خیررسان بیشتر ، برای حمایت از رشد آموزشی دشتیاری گام های استواری برداشته شود.